Dříve bývalo zvykem svěřovat stavby stavitelům. Ti velmi často začínali na stavbách jako pomocníci, kteří se postupně vypracovávali na pozice, z kterých ovlivňovali jak vzhled, tak způsob provedení a také výslednou cenu díla. Dnes je jiná doba, většina lidí se na práci připravuje teoreticky.
U památek a rekonstrukcí tomu není jinak. Nicméně dodnes platí, že ti nejlepší, ať již s tituly ze slavných učení a univerzit či bez nich, umí vzít do ruky jak zednickou lžíci, tak štětku, nebo sekeru a dláto a převést přímo na stavbě potřebný úkom, či technologii.
U těchto mistrů svého oboru hledáme inspiraci. Je vždy velmi důležité pochopit jak materiály, tak stavbu samu. Rekonstruovaná stavba funguje nejlépe, postupujeme-li nejprve cestou hledání jejího smyslu a účelu v dané době, poté nalezneme její smysl a podobu po rekonstrukci. Postupujem-li jinak, stojí to spoustu peněz, zničí se spousta materiálu a následuje zklamání z díla.
Nicméně málokdo v naší době je génius, který umí ve svém oboru vše. Proto doporučujeme, nejlépe ještě dřív, než se prvně kopne, co nejširší spolupráci s širokým spektrem odborníků na konkrétní problematiku, s restaurátory, architekty i staviteli. Řeší-li se problémy až tehdy, když nastanou, nemusí to být příjemné a často to ohrožuje úspěch celého díla.